Przezwyciężanie prokrastynacji: Jak zachować motywację i kontrolować proces?

motywacja i nauka zdalna


Świat oferuje szereg możliwości samorozwoju i podnoszenia kwalifikacji zawodowych, nawet bez konieczności wstawania z wygodnej kanapy. Ale nie każdy może uczyć się efektywnie w domu, bo to zawsze było naszym miejscem odpoczynku, a nie nauki.
Zebrałam tu kilka sprawdzonych przez mnie i moich uczniów porad, jak pokonać prokrastynację, ucząc się na odległość.

Przestrzeń wokół Ciebie

Zanim zabierzesz się do nauki, posprzątaj przynajmniej najbliższą przestrzeń. Upewnij się, że wszystkie niezbędne rzeczy są pod ręką i na swoim miejscu: w ten sposób nie będą zajmować Twojej uwagi, nie będą przeszkadzać w koncentracji. Mózg będzie mógł się skupić na tym, co ważniejsze, czyli uczeniu się.

Telefon nie przeszkadza uczyć się zdalnie

Warto dodać, że kiedy smartfon leży przed oczami, nawet wyłączony, to wciąż przeszkadza w koncentracji - w skrajnych przypadkach może być to przyczyną lęku.
Który, nawiasem mówiąc, nie zniknie, nawet jeśli będziesz próbował oszukać swój mózg, wmawiając mu, że tego smartfona wcale tu nie ma. Jednak gdy telefon nie jest w zasięgu wzroku, a mózg jest skupiony na innych zadaniach, uwaga nie będzie skierowana na to urządzenie oraz wiadomości, które pewnie się na nim pojawiły.

Zadbaj o nagradzanie efektów

Pozytywne wzmocnienie procesu uczenia się pomaga w tworzeniu prawidłowych połączeń nerwowych i pokazuje mózgowi, że nauka jest przyjemna i satysfakcjonująca. Dlatego nie bój się nagradzać swoich osiągnięć. Możesz podarować sobie zasłużony odpoczynek, czy zdecydować się na długo wyczekiwany zakup. Jednak w obu kwestiach zalecamy wprowadzenie pewnych ograniczeń.


Z drugiej strony badania pokazują, że zbyt częste nagradzanie siebie może zmniejszyć motywację. Jeśli powiesz „dziękuję” dziesięć razy dziennie, w końcu to słowo straci znaczenie. Dlatego jeśli jesteś już wystarczająco zmotywowany, nie możesz poświęcać zbyt dużej uwagi pochwałom, ponieważ najprawdopodobniej sam proces uczenia się jest już dla Ciebie czystą przyjemnością.


Ale jeśli za plecami czujesz brak energii i gorący oddech prokrastynacji, warto wynagrodzić sobie dobrą robotę. 

Nawiasem mówiąc, w żadnym wypadku nie powinieneś czuć się winny za brak wysokiej produktywności: w ten sposób jedynie zniechęcisz się do nauki, niezależnie od tego, czy masz już ukształtowany nawyk uczenia się, czy po prostu podążasz określoną ścieżką.

Jak się skoncentrować przed rozpoczęciem?

Wyjdź na zewnątrz. Nie powinieneś rozpoczynać nauki, dopóki nie wykonasz pozostałych obowiązków i nie odświeżysz głowy. Spacerowanie to idealna czynność, aby przełączyć się z trybu „rozrywki”, w tryb nauki. Kiedy idziesz, lepiej nie słuchać muzyki i nie zanurzać się zbytnio w swoich myślach. Zamiast tego zwróć uwagę na otaczających Cię ludzi, przyrodę i przejeżdżające samochody. Pozwól swoim zmysłom postrzegać świat - teraz znacznie łatwiej będzie dostroić się do nauki.

 

Odwołaj się do swojego ciała. Dobre ćwiczenie to tzw. skan ciała. Aby uzyskać maksymalną skuteczność, zamknij oczy i stopniowo kieruj swoją mentalną uwagę z kończyn dolnych w stronę głowy. Za każdym razem chwyć określone doznanie i skoncentruj się na nim: na przykład zimno w palcach, ciepło w brzuchu, mrowienie lub jakikolwiek inny sygnał.

 

Porzuć koncentrację. Być może miałeś ciężki dzień i wszystko, co robiłeś, to zwracanie uwagi na szczegóły. W takim przypadku nadszedł czas, aby się zrelaksować i trochę uspokoić swoje myśli. Spróbuj ponownie zamknąć oczy i zacznij rejestrować doznania fizyczne i emocjonalne, ale tym razem nie musisz się na nich koncentrować: wystarczy uświadomić sobie sam fakt doznania i od razu przejść do następnego etapu.


Ciekawe wpisy na temat motywacji i skutecznej nauki: