Jak zwiększyć aktywność dzieci na zajęciach online?

dzieci na zajęciach online


Żaden nauczyciel nie będzie zaskoczony stwierdzeniem, że ​​dzieci przychodzą na zajęcia online ospałe i zmęczone. Nie dostrzegają nowych informacji, nie chcą odpowiadać na pytania, nie angażują się w zajęcia.

Kiedy mój 7-letni syn rozpoczął nauczanie zdalne, zaczęłam zastanawiać się, jak to właściwie jest z tą motywacją i aktywnością dzieci podczas takich zajęć. 

Już 15 minut po rozpoczęciu lekcji online syn zaczął okazywać niezadowolenie i frustrację. Obracał się na krześle, próbował odsuwać monitor - z całych sił pokazywał, jak bardzo jest zmęczony. Oczywiście mogłam go zmusić do tego, żeby usiadł prosto i patrzył co dzieje się na lekcji, ale nie oszukujmy się - to rozwiązanie na maksymalnie 5-10 minut. A co potem? Motywacja do nauki na pewno nie spadnie z nieba. 

Co możesz zrobić, aby zainteresować dzieci, pomóc im złagodzić zmęczenie i mieć bardziej efektywne zajęcia? Oto kilka technik, których używam na zajęciach.

1) Ćwiczenia

Jak to działa?

Ćwiczenia aktywują blok energetyczny w mózgu. Odpowiada on między innymi za regulację czuwania.

Co można zrobić?

Zobacz, czy możesz zaoferować dziecku:

- ćwiczenia oddechowe. W pozycji stojącej zrób wdech, a następnie wydech przez nos podczas gdy przepona jest przyciągana do siebie. Następnie trzeba wziąć pełny oddech - wypychając brzuch. Powietrze w kilku wydmuchach jest silnie uwalniane przez zaciśnięte usta. Można powtórzyć 2-3 razy.

- gimnastykę rozluźniającą oczy. Dobrze znane ćwiczenia to „rysowanie” kwadratu lub koła oczami, a także patrzenie na przemian w dal i blisko.

- ćwiczenia ruchowe. Wykonaj ćwiczenie lustro. Nauczyciel pokazuje ruchy, a uczniowie podążają za nim: obracają się i pochylają w różnych kierunkach, stają na palcach, podnoszą ręce.

- relaks. Poproś uczniów, aby przez 1-2 minuty siedzieli z zamkniętymi oczami i wyobrażali sobie coś przyjemnego. 

O czym należy pamiętać?

Nie odrzucaj tego typu ćwiczeń, tylko dlatego, że brakuje Ci czasu. Takie dobre praktyki pomagają dzieciom przygotować się do procesu edukacyjnego oraz do ciężkiej aktywności intelektualnej. Jeśli zaniedbasz tę bardzo ważną część zajęć, nie zdziw się, że dzieci na Twoich lekcjach nie będą skoncentrowane, ale rozproszone. 

Im młodsze dziecko, tym więcej ćwiczeń będziesz musiał z nim wykonać, aby pomóc mu w zachowaniu koncentracji i skupieniu uwagi.

Z licealistami możesz wykonywać takie praktyki na początku lekcji, w środku i na końcu.

Co więcej, tego typu ćwiczenia niekoniecznie muszą być totalnie odrębną częścią lekcji. Możesz wykorzystać takie formy do powtarzania materiału. Na koniec lekcji zaproponuj uczniom, żeby zamknęli oczy i poproś ich, żeby wymienili w myślach najważniejsze informacje, które dzisiaj zapamiętali. 

2) Jasne zdjęcia podczas prezentacji nowego materiału

Jak to działa?

Obraz wizualny - najlepiej jasny obraz, który uczeń widzi na ekranie, odpowiada za uruchomienie płatów skroniowych mózgu. Wpływają one między innymi za percepcję fonemową. W ten sposób dzieci przyjmują informacje.

Co można zrobić?

Używaj jasnych zdjęć, gdy chcesz przyciągnąć uwagę dziecka. Dzięki temu uczniowie lepiej zapamiętują instrukcje;

Nowe słowa i terminy są łatwiejsze do wyjaśnienia dzięki żywym obrazom;

Możesz dodać do lekcji elementy opowiadania historii. Stwórz historię bohatera, który uczy się nowych rzeczy z dziećmi.

3) Masaż uszu

Jak to działa?

Podczas tego masażu działamy na nerw błędny związany ze strukturami mózgu. W rezultacie poprawia się nastrój, aktywność mózgu i całego organizmu.

Co można zrobić?

Zaproponuj dzieciom, aby w środku lekcji wykonały taki masaż. Od czego zacząć? Pociągnij płatki uszu w dół, a potem czubki uszu do góry. Następnie złap środkową część uszu i skieruj ją do przodu, a potem do tyłu. Mniej niż minuta takiego masażu wystarczy, żeby ożywić dzieci.

Mam nadzieję, że te małe sztuczki będą dla Ciebie inspiracją do samodzielnego zagłębiania się w tajniki zwiększenia aktywności wśród uczestników zajęć online. Powodzenia!