Jak zainwestować w siebie: 8 wskazówek dotyczących zakupu kursu online

jak wybrać kurs online


Uświadomiłeś sobie, że chcesz zostać programistą, analitykiem, projektantem, marketerem, i jesteś gotowy, aby uczyć się od podstaw? A może pracujesz w zawodzie od dłuższego czasu, ale czujesz, że to dobry moment na aktualizację swoich umiejętności? Każdy powód jest dobry, aby zainwestować w zdobywanie wiedzy.  


Przeczytaj 8 wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiedni kurs.



1. Wybierz kierunek z perspektywą zatrudnienia

Zamierzasz uczyć się od podstaw? Pomyśl, jakich specjalistów potrzebuje rynek. Wybierz kierunek, w którym jest wiele wolnych miejsc pracy.


Dzięki temu możesz być pewien, że łatwo znajdziesz pracę. Dlatego ważne jest, aby decydować na podstawie danych: na przykład zawód naukowca jest obecnie dobrze znany, ale szansa na zatrudnienie w takim zawodzie jest niewielka.


2. Oblicz okres zwrotu kosztów szkolenia

Nauka wymaga inwestycji, dlatego warto ocenić, kiedy pieniądze zainwestowane w szkolenie się zwrócą.


Wniosek: nie bój się inwestować w programowanie i analitykę - tego typu kursy zwracają się już po pierwszej pensji. Zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny jest ogromne, wynagrodzenia są powyżej średniej, a koszt nie odbiega znacząco od innych dziedzin.


W innych obszarach sytuacja nie wygląda tak kolorowo. Na przykład, aby odzyskać pieniądze za szkolenie z marketingu i projektowania, będziesz musiał pracować zdecydowanie dłużej niż miesiąc. To i tak bardzo optymistyczny wariant, który zakłada, że pracę znajdziesz od razu. 


3. Przygotuj się na naukę.

Na lekcjach spędzisz średnio 4-5 godzin tygodniowo. Jednak nie ciesz się za wcześnie - będzie praca domowa.


Dla porównania kurs z projektowania i marketingu zajmie mniej czasu, dlatego możesz uczyć się, jednocześnie pracując i nie narzekać na brak czasu. Natomiast jeśli zdecydujesz się zostać programistą lub analitykiem, przygotuj się, że spędzisz na nauce więcej niż 5 godzin tygodniowo. W chwilach zwątpienia pomyśl, że taki wysiłek zaprocentuje w przyszłości.



4. Bądź cierpliwy

Szkolenie wymaga nie tylko pieniędzy, ale i czasu.


Możesz szybko opanować marketing i podnieść swoje umiejętności w zakresie zarządzania: najprawdopodobniej spędzisz mniej niż 3 miesiące na nauce. Pamiętaj jednak, że nie możesz zostać menedżerem od zera. Będziesz potrzebował podstawowej specjalizacji, która poprawi Twoje umiejętności zarządzania.


Najdłużej uczyć się będą projektanci i programiści: większość z nich poświęci na to około 6 miesięcy, a niektórzy nawet rok. 



5. Wybierz dogodny format nauki

Zdecyduj się na nagrane kursy, jeśli chcesz uczyć się we własnym trybie lub online. Jeśli chcesz zadawać pytania i szybko uzyskiwać odpowiedzi, ale nie zawsze możesz dopasować swój plan dnia do kursu standardowego - wybierz opcję łączoną.


Być może będziesz zaskoczony faktem, że w marketingu i programowaniu nagrane lekcje są droższe od kursu tradycyjnego. Prawdopodobnie nagrywanie lekcji w dobrej jakości jest bardziej kosztowne niż prowadzenie jej na żywo w programie Zoom. 


6. Przygotuj się do odrobienia pracy domowej

Nie możesz przyzwyczaić się do robienia pracy domowej? Mamy smutną wiadomość - średnio w 90% przypadków będziesz musiał pracować samodzielnie. Programiści mają trochę więcej swobody: w jednym na cztery przypadki możesz uczyć się bez pracy domowej.


Jeszcze bardziej zaskakujące jest, że za pracę domową trzeba dodatkowo zapłacić: kursy z tym dodatkiem są dużo droższe. W końcu to nie tylko praca dla ucznia, ale konieczność jej sprawdzenia, którą musi wypełnić nauczyciel.


7. Ucz się od nauczycieli na żywo

Kluczowym aspektem jest wybór odpowiedniego nauczyciela. Trudnego materiału nie da się nauczyć samodzielnie. Wymagane jest wytłumaczenie przez profesjonalistę, a najlepiej na żywo. Dokształcaj się w wybranym kierunku. Ucz się od najlepszych profesjonalistów, którzy dzielą się swoim doświadczeniem na żywo.


Jeśli chodzi o początkujących, uczą się oni w różnych formatach, część z nich korzysta z nauczania w formie szkoleń na żywo, a druga część wybiera nagrania. Jednak na poziomie średniozaawansowanym kurs w formie webinarów jest rzadkością, zwłaszcza jeśli mówimy o profesjach takich jak projektant.


Przyczytaj jeszcze: W jakie pułapki mogą wpaść miłośnicy edukacji online?

8. Szukaj nowej wiedzy na krótkich kursach online

Kiedy masz już solidne podstawy, staraj się zdobywać wiedzę z wyższych szczebli. Specjalizacja na wyższych poziomach jest szybsza. Doskonalenie zawodu zajmuję połowę mniej czasu niż opanowanie podstaw z tego zakresu. 


I to jest jak najbardziej logiczne: na początku musisz opanować kierunek jako całość, a następnie zagłębić się w szczegóły. Im wyższy poziom, tym bardziej konkretne i wyspecjalizowane kursy. Dlatego krótsze, nie oznaczają, że są łatwiejsze. Ale nie rezygnuj po pierwszym etapie, zaktualizuj swoją wiedzę.



Nową wiedzę można zdobyć nie tylko na kursach online, ale także na profesjonalnych konferencjach online. Szukaj jej w grupach zainteresowań i artykułach branżowych.


Bardzo prosta rada


Popyt na zdobycie wykształcenia jest kolejnym istotnym elementem w szybkim rozwoju edukacji online, dlatego po nowe kurs sięga co raz więcej osób.
Może pojawił się nowy zawód, w którym widzisz siebie?

A może w Twojej specjalności otworzyły się nowe horyzonty rozwoju?

A może wiesz, jak wzmocnić się jako profesjonalista w swojej dziedzinie?

W ostateczności rozwijanie umiejętności miękkich nigdy nie będzie zbędne.

Wybór należy do Was. Najważniejsze, żeby uczyć się cały czas.